ACHIEVERS

Achievers day is celebrated every year during the month of April, in which students who brought laurels to the College during the academic year are honored and rewarded.

S. No. Name of the Student Name of the Event Organizer Place
1 Mohammed Riyaz S AUTOCOST Meenakshi Sunderrajan Engineering College I
S. No. Name of the Student Name of the Event Organizer Place Won
1 Vasundhara S

Aerothan 2021

(Virtual Aero Design Contest)

SAE India Participated
2 Deo Gratias P Mission to Mars Student Challenge NASA Participated

Aerothan 2021

(Virtual Aero Design Contest)
SAE India Participated
3 Jehosha Oliver Silas S

Aerothan 2021

(Virtual Aero Design Contest)
SAE India Participated
4 Fredrick Gnana Amirtharaj T

Aerothan 2021

(Virtual Aero Design Contest)
SAE India Participated
5 Ajay Sriram R

Aerothan 2021

(Virtual Aero Design Contest)
SAE India Participated
6 Adhityan E

Aerothan 2021

(Virtual Aero Design Contest)
SAE India Participated
7 Abiseshu BV

Aerothan 2021

(Virtual Aero Design Contest)
SAE India Participated
S.No Name of the Student Name of the Event Organiser Place Won
1 Gokhul Raj R Auto Quiz 2020 – EV Special SRM Vadapalani Campus Particpated and Scored 85%
2 Ajay Dev K SLIDEO Sathyabama University

II

(Rs. 500)

 
S. No. Name of the Student Name of the Event Organizer Place
1 Hari Prasath B Paper Presentation Anand Institute of Higher Technology II
2 Manoj Guru G P Paper Presentation Anand Institute of Higher Technology II
3 Mathan Kumar M Tech-connection Anand Institute of Higher Technology III
4 Mohanasundaram K Paper Presentation Anand Institute of Higher Technology II
5 Mugilan K Tech-connection Anand Institute of Higher Technology III
6 Naveen Kumar V Circutrix Anand Institute of Higher Technology III
7 Rahul P Water Rocketing Madras Institute of Technology I
8 Ranjith Kumar G Tech-connection Anand Institute of Higher Technology III
9 Ranjith Kumar S Hydro Rocketry Dhanalakshmi College of Engineering III
10 Saideepak PJ MARKETECH Loyola ICAM College of Engineering and Technology II

11

Siva Shankaran S Water Rocketing

Hydro Rocket
Meenakshi Sundararajan Engineering College II
Madras Institute of Technology I
12 Swakin J Water Rocketing Madras Institute of Technology I
13 Vibin Roy C MARKETECH Loyola ICAM College of Engineering and Technology II
14 Vishvalingam U Hydro Rocket Meenakshi Sundararajan Engineering College II
S. No. Name of the Student Name of the Event Organizer Place Won
1 Akilan S RC Racing Anand Institute of Higher Technology I
2 Arjun S RC Racing Chennai Institute of Technology I
3 Bharanidharan T Technical Quiz Madha Engineering College I
4 Bharanidharan M Technical Quiz Madha Engineering College I
5 Dhanasekar J Engine Assembly Chennai Institute of Technology I
6 Gideon J RC Racing Anand Institute of Higher Technology I
7 Gurubaran A Engine Assembly Chennai Institute of Technology I
8 Harish B Tech -Quiz Agni College of Technology I
9 Madhesh P MECH QUIZ Madras Institute of Technology I
10 Mohamed Nishar S RC Racing Anand Institute of Higher Technology I
11 Murugavel S Hydrojet Anand Institute of Higher Technology I
12 Muthaiah M Hydrojet Anand Institute of Higher Technology I
13 Narain Kumar V Auto-Fix Agni College of Technology I
14 Praveen R MECH QUIZ Madras Institute of Technology I
15 Raja Ganesh S Tech Connection Anand Institute of Higher Technology I
16 Raja Kumar J Tech Quiz Chennai Institute of Technology I
17 Sandeep Kumar S Water Rocketry Chennai Institute of Technology I
18 Shabeer Ahamed A D-Crypt hunt KCG College of Technology I
19 Sharon Johanna Sporto Draft Rajalakshmi Engineering College I
20 Sridhar E Tech Quiz Chennai Institute of Technology I
S.No Name of the Student Name of the Event Organiser Place Won
1 Aagash Ram N Idea Presentation Rajalakshmi Engineering College III
2 Bharath Kumar R Idea Presentation Rajalakshmi Engineering College III
3 Khaja Fareedudeen K S XTRACT Sathyabama Institute of Science and Technology III
4 Meenakshi Sundaram S C XTRACT Sathyabama Institute of Science and Technology III
5 Ashwin K B Mr.Machinist Saveetha Engineering College III
6 Dinesh B Mr.Mechanic Rajalakshmi Engineering College II
7 Harindhran P Mr.Mechanic Rajalakshmi Engineering College II
8 Dinesh S Pit Crew Rajalakshmi Engineering College I
9 Gokul Raj B Pit Crew Rajalakshmi Engineering College I
10 Sudharshan R Mr.Machinist Saveetha Engineering College III
11 Swaminathan K Nutz and Boltz Rajalakshmi Engineering College II